Press "Enter" to skip to content

Міністерка, прокурорка та «маленька тендітна дівчинка», яка безстрашно керує величезним літаком: як одеські ЗМІ звикають до фемінітивів, але не можуть позбутися стереотипів. Результати квітневого моніторингу – 2021

У квітні 2021 року розпочалася чергова хвиля гендерного моніторингу медіа 24 областей України. Упродовж тижня (12-18 квітня 2021 р.) експертками проєкту «Гендерночутлвий простір сучасної журналістики» разом з прес-центром Paritet було проведено аналіз 5 друкованих видань (газет «Вечерняя Одесса», «Одесская жизнь», «Одеські вісті», «Прес Кур’єр», «Чорноморські новини») та 5 новинних сайтів («Думская», «Ізбірком», «Одесса-Медиа», «УСИ», «048.ua-сайт Одессы»).

Серед десяти – три україномовних видання: сайт «Ізбірком», газети «Одеські вісті», «Чорноморські новини». Ще одна газета — «Прес Кур’єр» — друкує матеріали українською та російською мовами. За моніторинговий період проаналізовано 1015 публікацій: 208 газетних матеріалів (статті, новини, дайджести, інтерв’ю) та 807 інтернет-новин.

Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості одеських медіа, а саме – співвідношення експерток/експертів, героїв/героїнь, кількість фемінітивів у текстах, наявність публікацій з гендерної тематики, а також наявність стереотипного та сексистського контенту у журналістських матеріалах.

Трохи більше третини (36%)  всіх матеріалів були неперсоналізовані, тобто не мали ані героїв/героїнь, ані  експертів/експерток. Переважно це були роз’яснення прийнятих законів та постанов з посиланням на відповідні структури, але не на конкретних осіб, повідомлення офіційних або оперативних структур, перероблені на новини. В газетах цей показник був менший за інтернет-видання (33% проти 38,8%). Така кількість неперсоналізованих новин на сайтах пояснюється ТОП-темою тижня — військовими навчаннями -, яка подавалась у вигляді хронік, а також щоденними інформаційними повідомленнями щодо захворюваності на COVID-19.

Найменший відсоток неперсоналізованих публікацій – в газетах «Вечерняя Одесса» (22%) та «Прес-кур’єр» — (28%) і на сайтах «Ізбірком» (31%) та «УСИ» (33%).

Найбільша кількість випадків, у яких жінки представлені як експертки (тобто висловлювали думку або коментували певну подію), була зафіксована в інтернет-новинах на сайтах «УСИ» та «048.ua – сайт Одессы»33 і 32 % відповідно.

Героїнями новин (тими, про кого згадували, але хто не коментували ситуацію, подію, явище) жінки були у 38% випадків на «Думской» —  це найбільший показник серед інтернет-видань. Наступна позиція – у сайту «УСИ»  — 28%. 

В онлайн-виданнях жінки здебільшого виступали експертками в новинах про волонтерство/благодійність (100%), освіту/науку (63%), культуру/релігію (55%). Було збережено гендерний баланс в новинах на теми соцзахисту та спорту (по 50% експерток і експертів).  Найменша кількість жінок, яких цитували або які коментували події, була зафіксована у бізнесово-економічних новинах – лише 6%.

Як героїні жінки здебільшого з’являлись в новинах на теми розваг/дозвілля (75%) та освіти/науки (67%). Майже досягнуто гендерного балансу в новинах, що висвітлювали тему культури та релігії (48%). Трохи не дотягнули до балансу спортивні новини43% героїнь. Найменша кількість жінок – в новинах з військової тематики (6%), медичної (14%) та політичної (16%). 
                                               

На газетних шпальтах жінки виступали експертками в 30% випадків в публікаціях газет «Одесская жизнь» (найбільший показник серед друкованих ЗМІ), в  27% — в «Одеських вістях», в 23% — в «Чорноморських новинах».

За кількістю згадок героїнь в газетних матеріалах серед перших були «Вечерняя Одесса» та «Одеські вісті» (по 25%).

Друковані ЗМІ частіше публікували думки та коментарі жінок в матеріалах на теми медицини/охорони здоровя (67%).  Досягнуто гендерного балансу експерток/експертів в освітянських та соціальних новинах (по 50%). Політичні новини прокоментували всього 13% жінок, екологічні10%, спортивні8%.

В публікаціях про волонтерство/благодійність було зафіксовано гендерний баланс героїнь/героїв – по 50%.  І майже досягнуто баланс в матеріалах на теми розваги/дозвілля – 54% героїнь, 46% героїв. Найменше про жінок писали в новинах, в яких мова йшла про економіку та бізнес (5%). Згадка про жінку в бізнесі була лише в газеті «Прес-курєр».

У статтях на теми політики/місцевої влади – найбільша кількість випадків, у яких жінки виступали експертками, — в газеті «Чорноморські новини» (33%), а героїнями – в газеті «Одесская жизнь» (67%).   

 Під час квітневого моніторингу онлайн-медіа послуговувались фемінітивами частіше, ніж друковані: 64% проти 54% відповідно. Найбільший відсоток фемінітивів — на сайті «Одесса-Медиа»  (86%). Великий внесок до цього показника «надали» спортсменки з різних видів спорту. По 68% жіночих назв посад, професій, занять використані на сайтах «Думская» та «Ізбірком».

Вживання фемінитивів у газеті «Чорноморські новини» сягнуло 90%. Це найкращий результат серед всіх ЗМІ, що були об’єктами моніторингу. В публікаціях журналісти видання використовували такі жіночі форми назв професій та занять жінок, як «міністерка», «лідерка», «менеджерка», директорка». Слідом з великим відривом йшли «Одеські вісті» та «Вечерняя Одесса», які мали схожі результати – 55% та 54% відповідно.

І на сайтах, і в газетах зустрічався великий відсоток таких маскулінітивів, як «директор», «начальник», «депутат». Водночас «директорки», «начальниці» та «депутатки» також існували. І такі фемінітиви, як «совладелица», «соучредительница», «чиновница», «представниця», «писательница», «режисерка», «диригентка», «архитекторка», «уполномоченная», «прокурорка» починають спокійно почуватися в інтернет-новинах та в друкованих матеріалах.   

Індекс гендерної чутливості, який складається з кількості експерток, героїнь та фемінітивів, найвищий, за результатами квітневого моніторингу, у сайту «Одесса-Медиа» — 43%. На наступних позиціях — «Думская»41% та «УСИ»39%.

Серед друкованих ЗМІ найбільш гендерночутливою є газета «Чорноморські новини»44%.

Стереотипи в друкованих ЗМІ зрідка, але зустрічались: «настоящая жена капитана», «маленькая и хрупкая девочка, бесстрашно управляющая огромным самолетом», «красивой женщине трудно бывает принять возраст», «чоловічі характери гартуються у війську». 
Зовсім не зафіксованоо стереотипів в газеті «Прес-курєр».

В інтернет-виданнях стереотипи також «проскакували»: «умудренные опытом женщины», «серьезные бизнесмены», «девушки «модельной внешности, подсаживающие богатых на наркотики», «Конан Дойль в юбке». Зовсім не було стереотипів на сайті «Ізбірком». 

Тематичні матеріали були опубліковані на сайтах «Думская» та «Одесса-Медиа» і майже в усіх друкованих ЗМІ (окрім «Чорноморських новин»). В гаезті «Вечерняя Одесса» дві статті були присвячені темам домашнього насильства та попередженню дитячого та гендернозумовленого насильства в сім’ї. 


Загальний Індекс гендерної чутливості одеських ЗМІ – 35%. Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу, а також на сторінці у Facebook.

 

__________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews