Press "Enter" to skip to content

Реформовані ЗМІ. Кращий практичний досвід від  редакторів успішних редакцій інших регіонів

Редактори реформованих ЗМІ Одеської, Тернопільської, Львівської, Дніпропетровської та Харківської областей зібрались в Одесі на серію тренінгів, мета яких — допомогти редакціям роздержавлених газет не розгубити потенціал, надбаний десятиріччями, якнайшвидше зорієнтуватись в світі нових технологій, впоратися з викликами, які з якими їм довелось стикнутись. 

День третій
Кращий практичний досвід від 
редакторів успішних редакцій інших регіонів

В цей день редактори реформованих ЗМІ розповідали про свій досвід. Про перемоги та помилки, про плани та мрії, про роботу та карантин.

Ірина Телька, головна редакторка видання «Миколаївські вісті« (Миколаївський район, Львівська область).

Ірина розповіла про трансформацію газети після реформування в 2016 р. Коли журналістка очолила «Миколаївські вісті», це була  одна чорно-біла сторінка. Сьогодні читачі купують єдине в субрегіоні кольорове видання на 20-ти сторінках, яке друкується в самій редакції. Крім газети, невеликий колектив «Миколаївських вістей» займається двома сайтами, фейсбук-сторінкою, Інтернет-радіо, виробництвом відеоконтент.   

Редкторка ділилася досвідом, як в сучасних умовах  редакціям маленьких населених пунктів можна розвиватись та отримувати дивіденди. Впровадження діджиталізації та співпрацю з ОТГ журналістка вважає найважливішими завданнями сьогодення для редакторів районок. Ірина Телька радить колегам користуватись новими можливостями, які дає сучасний світ, шукати нові форми подачі інформації.

Ще одним ефективним механізмом для розвитку економічної самостійності невеликих редакцій Ірина вважає мікрогранти.  Для редакцій вони можуть стати  справжнім пусковим механізмом для старту серії проєктів на комерційній основі. 

Ірина Телька наголосила про важливість об’єднання редакторів та журналістів районок, бо після активного обговорення виникає багато ідей спільних проєктів.

«Вирішальними у становленні об’єктивного та незалежного ЗМІ є віра в себе та досвід успішної реалізації власного проєкту», — вважає головна редакторка. 

 

Алла Омельчук, редакторка газети та керівниця сайту Shumsk.info (м.Шумськ, Тернопільська обл.)

Алла почала свою історію успіху з перших вражень після роздержавлення газети:  

«Спочатку був страх. Але я сказала: або ми працюємо по-новому, або не виживемо. І дала колективу літо на роздуми». 

Колектив подумав і почав шукати нові шляхи виживання. Календарі на замовлення друкували, кавою відвідувачів поїли, рекламу на стовпах і в інших газетах вивчали. Так потроху набирали підписників та рекламодавців. І справи потроху пішли веселіше. 

Алла Омельчук також говорила про необхіднасть і важливість співпраці з громадою.
Редакторка сама на боїться і свій колектив настроює на те, що треба все пробувати, набиратися досвіду, бути в тренді, постійно аналізувати реакцію читачів на статті, шукати нові теми, нових героїв. Будь-який цікавий допис або фото у фейсбуці може стати приводом для цікавого журналістського матеріалу.  

Доречі, на момент, коли Алла Омельчук ділилася з колегами історією успіху редакції, сайту не було ще й року. А газета «Новини Шумщини» вже давно — найтиражніша серед районних видань Тернопільщини. 

«Ми сильні. Бо ми – команда. Бо ми – «Shumsk.Info»», — такий девіз шумських журналістів.


Ірина Воронкіна
, редакторка газети «Нове життя» (смтБлизнюки, Харківська обл).

Газета була першим ЗМІ на Харківщині, який реформувався. З 2017 року редакція видання є підрозділом ТОВ «Нове життя Інформ Плюс».

За три роки газета пройшла всі кроки роздержавлення. Наразі має не тільки реєстрацію ТОВ, ЗМІ, а й свідоцтво про видавничу діяльність. Розширилась і читацька аудиторія. «Нове життя» сьогодні передплачують не тільки в Близнюківському, а й у сусідніх районах.

Редакція шукає і знаходить нові форми роботи. Співпрацює з FM-радіостанцією. Виставляє на сайті на платній основі пдф-файли газети. Друкує на замовлення VIP-вітання. Використовує QR-коди. У газети є сайт, сторінка в Інстаграм, група у Facebook. 
Та, попри всі можливості, які стоять перед ЗМІ, Ірина Воронкіна вважає, що  газету слід зберегти в друкованому виді. Бо, «наскільки б швидко не наступав прогрес на людину, друковані ЗМІ ще довго будуть в тренді. Газета — це фактично документ, оскільки те, що написане «пером» уже не вирубаєш нічим».

Говорячи про своїх колег, Ірина каже, що в редакції всі вміють все. 
«Наша редакція — це сім’я, міцна, випробувана труднощами, творча, відповідальна»,- нахвалює колектив редакторка.

 **********          

Тренінг проводився ГО «Тернопільський прес-клуб» (голова — Анжела Кардинал) в рамках проекту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews 

 ********** 

Післямова
Ліричний відступ

Три насичених дні — багато нової інформації, багато питань, багато відповідей, багато планів. 
В перервах — нагода дізнатися з перших вуст, як справи у колег, як вони протистоять викликам, як виживають, та краще — як розвиваються. 
Після навчання — розказати про справи приватні — сім’я, діти, онуки, сад-город. 
А для душі — піти до Опери, зустрітись з друзями, погуляти містом, попрощатись з морем…

І — традиційний келих шампанського — за те, що в 2021 редакції реформованих ЗМІ зможуть втілити задумане в життя!

 

 

 

       
 

Робочі фото — прес-центр Paritet та Тернопільський прес-клуб
Приватні фото — з відкритих фб-сторінок учасників тренінгів