Press "Enter" to skip to content

Реформовані ЗМІ. Як нами манипулюють в інформаційному просторі та як захистити від інформвірусів себе та читачів

Редактори реформованих ЗМІ Одеської, Тернопільської, Львівської, Дніпропетровської та Харківської областей зібрались в Одесі на серію тренінгів, мета яких — допомогти редакціям роздержавлених газет не розгубити потенціал, надбаний десятиріччями, якнайшвидше зорієнтуватись в світі нових технологій, впоратися з викликами, які з якими їм довелось стикнутись. 

День другий
Оксана Мороз, засновниця просвітницького проекту «Як не стати овочем», що відкриває завісу над індустрією інформаційної маніпуляції та навчає споживати інформацію безпечно. Володіє унікальними знаннями, бо добре знає цю індустрію зсередини. З 2015 року – постійна запрошена спікерка Києво-Могилянської бізнес-школи. Авторка книг «Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців» та «Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню».

Другий день тренінгу був присвячений злободенній темі в сучасному медіасвіті — інформаційній гігієні. Говорили про маніпуляції в інформційному просторі, про дезинформацію і шляхи її розповзання по мізках, про ботів та ботоферми, про захист себе та читачів від інформвірусів. 

Цифри невтішні. 68% українців дізнаються новини з соціальних мереж, які не мають ніякого відношення до об’єктивної інформації. Лише 11% українців під час дослідження зуміли розпізнати фейки. 7 українців з 10 вірять у фейки, маніпуляцію, конспірологію.

Людям не вистачає знань для того, щоб розібратися, як є насправді. Їм ніхто не розтлумачив, як працює нова реальність — демократична, ринкова, інформаційна. А популісти пропонують швидкі рішення складних проблем, — вважає Оксана Мороз.

     

Редакційні бібліотеки багатьох реформованих ЗМІ поповнились книгами Оксани Мороз. 

«Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців» 
Посібник про те, як протистояти зараженню інформаційними вірусами. «Ці віруси інфікують нас щодня. Вони — провідники для тисяч шкідливих тверджень. Вони вбивають свідомість і перетворюють своїх жертв на слухняне стадо. Вони полюють не тільки на нас, а й на наступні покоління». 
«Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню»
Книга розвінчує міф про те, що звичайна людина не може розпізнати брехню в ЗМІ та соціальних мережах. «Може, проте для цього потрібно дотримуватися інформаційної гігієни. Простих правил, які здатен освоїти кожен і незалежно від віку».

           

**********       

Тренінг проводився ГО «Тернопільський прес-клуб» (голова — Анжела Кардинал) в рамках проекту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews