Press "Enter" to skip to content

Експерток більшає, фемінітиви частішають: які з одеських видань найбільш гендерночутливі у серпні

Упродовж тижня (11-17 серпня 2020 р.) експертками проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом із прес-центром «Paritet» було проведено моніторинг гіперлокальних медіаОдеськоїобласті:  5 друкованихвидань (газет «Арцизскиевести», «Придунайскиевести», «Сільськівісті», «Татарбунарськийвісник», «ХліборобЛюашівщини») та5 новиннихсайтів («Бессарабия ИНФОРМ», «Біляївка.City», «Измаил.City», «ЛиманськаАгенціяНовин» (україномовнаверсія), та «04868.com.ua — сайт г. Черноморск»).

Зацейперіодбулопроаналізовано84 газетних матеріали (статті, новини, інтерв’ю тощо) та 254 інтернет-новин.Офіційні повідомлення таприватніпривітання, некрологи, оголошення, гороскопидоувагинебрались.

Мета моніторингу – визначитирівеньгендерноїчутливостігіперлокальнихмедіаОдеськоїобласті, а саме – кількістьексперток/експертів (тих, хтокоментує, чиюдумкупроцитовано), героїв/героїнь, фемінітивів, а такожнаявністьстереотипноготасексистськогоконтенту в журналістськихматеріалах.

Щодо теми СOVID-19, яка продовжує фігурувати в ЗМІ, то загальна кількість публікацій знизилась в порівнянні з квітневим і червневим моніторингами. Це — новини та коментарі про кількість тих, хто захворіли, видужали чи померли, про заходи щодо послаблення або посилення деяких карантинних заходів, про ситуацію з початком нового шкільного року.

Якщо на початку введення карантину цій темі було присвячено більше половини (52%) новин та статей, то в серпні цей показник становив 19%.Традиційно онлайн ЗМІ звертались до теми коронавірусу частіше, ніж газети(21% проти 13%), що пов’язано з оперативним інформуванням Інтернет-медіа населення. Однак, загальна кількість експерток, які фігурували в ЗМІ під час серпневого моніторингу в матеріалах, пов’язаних з COVID-19, збільшилась в порівнянні з квітнем і червнем: 12%-22%-33% в друкованих ЗМІ і 18%- 33%-38% — в онлайн ЗМІ.

Четверта частина всіх онлайн і друкованих матеріалів в загальному моніторингу була неперсоніфікована. Це – офіційні повідомлення з посиланням на владні структуриабо ж просто матеріали без посилань на конкретних ньюзмейкерів. В Інтернет ЗМІ цей показник нижчий (23% проти 31%). В газетах зменшилась кількість написання ПІБ лише з ініціалами, що часто ускладнювало гендерну ідентифікацію ньюсмейкерів.  

Один з показників, за яким проводиться моніторинг – вживання фемінітивів. Найбільший відсоток серед газет було зафіксовано в газеті «Хлібороб Любашівщини» (83%)та на Інтернет-сайтах «БіляївкаCity» та «Лиманська агенція новин» (україномовна версія) – по 95%, на другому місці– «ИзмаилCity» — 91%.  Якщо біляївське ЗМІ традиційно вживає фемінітиви, то показник «ЛАН»по цьому параметру моніторингу зріс з 21% в лютому до 95% в серпні. Спостерігається зростання вживання фемінітивів і в «ИзмаилCity».

Російськомовним виданням іноді складніше вживати фемінітиви, бо українська мова більш пристосована до вживання фемінітивів.Хоча й російською цілком можна писати «руководительница», «заместительница», «представительница», «продавщица», «учительница», «пассажирка», «начальница», «журналистка».

В публікаціях газети «Сільські новини» зафіксовано найбільший серед друкованих ЗМІ відсоток експерток–77%. Героїнітакож переважали в матеріалах цієї газети– 60%.
Майже збережено гендерний баланс і в «Хліборобі Любашівщини» — 50% експерток і 46% героїнь.

В друкованих виданнях найбільша кількість експерток зустрічалось в публікаціях, віднесених до розділу «Інше» (68%). Зазвичай то були різні життєві історії, в яких жінки розповідали або коментували наболілі теми.

Збережено гендерний баланс в друкованих матеріалах на теми «Освіта/Наука»  — тут експерток і експертів порівну. В цій самій рубриці – найбільший відсоток героїнь – 70%.

В розділі «Економіка/бізнес» експертки/героїні изафіксовані лише в газетах «Арцизские вести» і «Придунайские вести».


Серед Інтернет ЗМІнайбільший відсоток експерток, які щось коментували або до яких звертались, був зафіксований на сайті «БіляївкаCity» —  82% та «Лиманська агенція новин» — 50%. На онлайн-ресурсах «Лиманська агенція новин» та «04868 – сайт г. Чорноморск» в третині новин фігурувалигероїні.

В інтернет ЗМІ експертки були 100%-во присутні в публікаціях на теми «Дозвілля/Розваги».  Далі наявність експерток розподілилась наступним чином:«Інше»(71%), «Кримінал/НС»(53%), «Соцполітика/соцзахист» (50%).

Героїні частіше фігурували в новинах, які висвітлювали теми медицини таохорони здоров’я» (60%) та дозвілля і розваг (50%). Спортивні новини були присутні лише на сайтах «Бессарабияинформ» та «04868 – сайт г. Черноморск». Причому, в Чорноморську традиційно пишуть не лише про футбол, а й про багато інших видів спорту, в яких беруть участь і спортсменки.

Висвітлення майже в усіх ЗМІ, які підлягали моніторингу,подій в Білорусі та роботи місцевих рад вплинуло на кількість експерток та героїнь в матеріалах на теми політики та діяльності місцевої влади. Експертки фігурували в 40% Інтернет-новин та 30% газетних публікацій. Про жінок у політиці писали в кожному пятому он-лайн матеріалі з цієї теми та в кожному третьому – в газетному.

Якщо порівняти гендерну чутливість локальних ЗМІ в червні та в серпні, то по-різному, але зростаєвідсоток експерток в новинах усіх п’яти онлайн ЗМІ, що підлягали моніторингу, та майже в усіх газетах.

Гендерним темам та темам насильства присвятили свої публікації Інтернет-видання «БессарабияИнформ», «БіляївкаCity», «04868 – сайт г. Черноморск», та газета «Придунайские вести».

За результати серпневого моніторингу найбільш гендерно чутливою серед друкованих ЗМІ стала газета «Хлібороб Любашівщини» (59,7%), на другому місті – «Татарбунарський вісник» (43,7%). Серед онлайн – ЗМІ – «БіляївкаCity» (61,7%) та «Лиманська агенція новин» — (59%).

Загальний Індекс гендерної чутливості одеських гіперлокальних медіа у серпні – 45% і є одним із найвищих в Україні (також це на 3% більше, ніж у червні). Ознайомитися із загальними даними моніторингу гіперлокальних медіа 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.

 

Експертка з моніторингу –

Юлія Сібір

_______________________

 

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати ще в Новини партнерівБільше в Новини партнерів »