Press "Enter" to skip to content

Час сортувати — як одеські школярі долучаються до сортування вторсировини

За гроші, отримані від здачі зібраної вторинної сировини, учні планують придбати велосипедну зупинку. Про це вони розповіли журналістам, які відвідали одеські школи, що брали участь в екопросвітньому проекті «Час сортувати» (англ. — «Time to Sort»)

Школи презентували свої досягнення у налагодженні роздільного збору вторсировини за час реалізації проєкту, брали участь в 3-х майстер-класах: з переробки пластику— з представниками майстерні «Дорогоцінного пластику» Катериною Руденко та Ксенією Гребенюк; виготовляли іграшки з вовни разом з Людмилою Костровою-Івановою, засновницею та керівницею Художньої майстерні «Академія творчості»; виготовляли іграшки з корків під керівництвом Наталі Дівочки, хендмейд майстрині, а також презентуювали свої еко-інсталяції та одяг з різних видів вторинної сировини. Презентували 50 моделей одягу, виготовлених з вторсировини, представили більше 40 інсталяцій з різних видів відходів.

В шкільних приміщеннях журналісти побачили комплекти пластикових боксів для сортування, на подвір’ях — 50-ти-літрові бокси для паперу, пластику, скла/металу, спеціальні залізні комірки для складування вторинної сировини, які були передані школам на початку проекту. 

Кожен навчальний заклад заключив договір на передачу вторинної сировини заготівельній компанії – «Вторма Одеса». На сьогодні (кінець січня) школи вже зібрали і передали більше 5 300 кг вторсировини, з яких щонайменше 4 500 кг макулатури, пластику — більше 30 кг, не менше 340 кг склобою.
Команди учнів координаторів в межах проєкту мають можливість самостійно розподілити кошти, отримані від здачі вторинної сировини. Одна з команд планує за зібрані гроші придбати велосипедну зупинку.
Переможці зі збору вторсировини:
Одеська загальноосвітня школа № 92 — 1 515 кг
Одеська гімназія №5 — 1 510 кг. (Одесская гимназия №5)
Одеський навчально-виховний комплекс «Гімназія № 4» — 1 480 кг.
Одеська загальноосвітня школа №106 — 1053 кг сортованих відходів.

Найближчим часом до обраних шкіл-переможців приїдуть садові компостери для компостування органічних відходів.

Побували журналісти і на Еко-челенджі «Моє життя — це 0 відходів», який протягом 4-х днів проходив в навчальних закладах.
За словами керівниці проєкту «Час сортувати» Юлії Котельнікової, його мета — активізувати та згуртувати шкільну молодь міста Одеса шляхом долучення до процесу запровадження сортування відходів в 12-ти навчальних закладах, та сформувати спільноту свідомих й відповідальних молодих людей через проведення інформаційно-просвітницької кампанії по побудові культури відповідального споживання.

2017 учнів взяли участь в навчальних семінарах «Життя в стилі 0 відходів». В кожній школі було проведено по три семінари. Семінари проводили команда ГО «Синергія» (Юлия Котельникова (Julyia Kotelnikova) і Олександр Піщанський) та Андрій Куцак від проєкту «Місто майбутнього».
Мета таких занять — формування культури споживання та поширення правил сортування відходів.

А ось, що кажуть самі учні та педагоги щодо проєкту:
Флоринська Марія, учениця, членкиня команди координаторів Гімназії №5: «Сортування – це перший крок в екологізації нашої гімназії. Окрім величезної користі для екології, сортування сміття сприяє об’єднанню шкільного колективу та підвищує загальну усвідомленість учнів. Варто зазначити, що продаж вторинної сировини може стати постійним джерелом доходу для нашої школи, що потім призведе до введення нових більш екологічних систем».

Дюжинов В’ячеслав, учень 11-Е класу, ЗОШ №40: «Дотримуючись цих простих правил сортування. ТПВ, зменшенні захоронення сміття та раціональній утилізації органічних відходів, ми мінімізуємо шкідливий вплив на екологію, а відтак – будемо здоровішими, а наше місто чистим та охайним. Для нашої школи цей проект став не тільки джерелом надходження коштів, а й запровадженням цілої низки заходів та традицій екологічного спрямування».

Кілко Тетяна, заступниця директора з виховної роботи, ЗОШ №106: «Насамперед це розуміння, що сортувати сміття не важко, як це здається на перший погляд. Я, як вчитель з яскравим досвідом роботи, бачу як це важливо для молодого покоління. Діти цим горять, я бачу як вони хочуть допомогти нашій планеті і мені дуже приємно, що цей проект є шансом дати їм можливість проявити себе в цій сфері».

Школи учасниці: 12 навчальних закладів.
1. Одеський навчально-виховний комплекс «Гімназія № 2»
2. Одеська гімназія №5
3. Одеський навчально-виховний комплекс «Гімназія № 4»
4. Одеський навчально-виховний комплекс № 13
5. Одеська загальноосвітня школа №26
6. Одеська спеціалізована школа №40 ОМР
7. Одеська загальноосвітня школа №45 ОМР
8. Одеська загальноосвітня школа № 62 ОМР
9. Одеська загальноосвітня школа № 92 ОМР
10. Одеська загальноосвітня школа №106
11. Одеська загальноосвітня школа №130 ОМР
12. Одеська загальноосвітня школа «Надія»
ЗОШ №84, яка потрапила в 12-ку переможців по внутрішнім причинам відмовилась від своєї участі, замість неї в проєкт був включений ОНВК №4.
Реалізовує проект ГО Центр Демократичного Розвитку Молоді «Синергія» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Шкільний екопросвітній проект «Час сортувати» виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Для отримання більш детальної інформації:
+380 96 084 36 40 — Юлія Котельнікова, голова ГО ЦДРМ «Синергія», координаторка проекту.