Press "Enter" to skip to content

Один із найвищих показників гендерної чутливості по Україні — у гіперлокальних ЗМІ Одещини: результати квітневого моніторингу

Упродовж тижня (11-17 квітня 2020 р.) експертами проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» (ВОГО «Волинський прес-клуб») разом з прес-центром «Paritet» (Press-centre Paritet) було проведено моніторинг медіа Одеської області: 5 районних друкованих видань: газет «Арцизские вести» (Арцизские Вести), «Придунайские вести», «Сільські вісті», «Татарбунарський вісник» (Татарбунарський вісник), «Хлібороб») та 5 гіперлокальних новинних сайтів («Бессарабия ИНФОРМ» (Bessarabiainform) «Біляївка.City» (Bilyayivka.City), «Лиманська агенція новин» (Лиманское Агентство Новостей) — україномовна версія), «04849 — Первый Информационный портал г. Белгород-Днестровский» (04849.com.ua) – та»04868 — сайт г.Черноморск (Сайт Черноморска — 04868.com.ua).

За цей період було проаналізовано 107 газетних матеріалів (статті, новини, інтерв’ю та ін.) та 311 інтернет-новин. Офіційні та приватні привітання, некрологи, оголошення, гороскопи, рецепти до уваги не брались.

Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості медіа Одеської області, а саме – кількість експерток/експертів, героїв/героїнь, фемінітивів, а також наявність стереотипного та сексистського контенту в журналістських матеріалах.

Більше половини матеріалів (52% від загальної кількості) під час моніторингового періоду була пов’язана з темою СOVID19. В інтернет-новинах цей показник був більший —58% проти 37% в газетах. Це були новини та коментарі про кількість тих, хто захворіли чи видужали, ситуацію в лікарнях, допомогу місцевих та центральної влади медпрацівникам, благодійну та соціальну допомогу незахищеним верствам населення, роз’яснення щодо проведення Пасхальних свят та закриття ринків. В усіх цих новинах експертами та героями здебільшого виступали чоловіки. В основному, це були очільники місцевих органів влади, головні лікарі, священнослужбовці, бізнесмени.

Експерток в матеріалах на тему СOVID19 було: 18%- в інтернет ЗМІ і 12% — в друкованих, а героїнь — 42% і 25% — відповідно.

Біля третини всіх матеріалів (31%) в загальному моніторингу були неперсоналізовані. Зазвичай то були перероблені на новини офіційні повідомлення з посиланням на владні структури або ж просто матеріали без посилань на конкретних ньюзмейкерів. Найбільший відсоток таких публікацій був на сайті «04849» — 72%, найменший — в газетах Арцизькі вісті — 10,5% та Татарбунарський вісник — 12,5%. Загалом неперсоніфікованих матеріалів в друкованих ЗМІ біло вдвічі менше, ніж в інтернет-виданнях. Хоча в газетах існує часта практика написання прізвищ без імені, лише з ініціалами, що ускладнює ідентифікацію герої/нь/в та експерт/ок/ів та робить їх «безтілесними».    

В друкованих ЗМІ кількість експерток була більшою, ніж в інтернет ЗМІ і становила відповідно 33% і 23%. Найбільший відсоток експерток серед сайтів — в Лиманській агенції новин (44%), а серед газет- в Придунайских вестях( 43%).

Героїні були присутні в публікаціях інтернет та друкованих ЗМІ приблизно порівну — 45% і 40% відповідно. Частіше про них згадували на сайтах 04849 (77%), Бессарабия Информ (54%), Лиманська агенція новин (50%) та в газетах Сільські новини (59%)і Придунайские вести (53 %).   

 Найбільший відсоток експерток і в інтернет ЗМІ і в друкованих зафіксований у розділі освіта/наука: 60% і 100% відповідно.  Це пов’язано з тим, що акуальну в квітні тему  дистанційної освіти коментували, в основному, директорки, вчительки, матері.   

В друкованих виданнях експертки частіше зустрічалися в рубриках соцполітика/соцзахист (75%) та інше (69%). Це були матеріали про соціальну допомогу незахищеним верствам населення, особливо в період пандемії, та публікації різних життєвих історій, які здебільшого розповідали або коментували жінки.

В інтернет ЗМІ в рубриці волонтерство/благодійність експерток і героїнь було приблизно порівну: 48% і 44% відповідно. 

В квітневому моніторингу в порівнянні з лютневим значно збільшилась кількість фемінітивів як в інтернет ЗМІ, так і в друкованих: 54% проти 28% — на сайтах і 57% проти 39% — в газетах. Серед лідерів у використанні жіночих назв посад, професій, занять — інтернет-видання Біляївка Сіті та газети Сільські новини та Хлібороб. Зовсім не використовували фемінітиви в газеті Татарбунарський вісник. 
 

Тематичні публікації були лише на сайті Бессарабия Информ — про домашнє насильство в м. Ізмаїл та пропозицію народної депутатки щодо штрафів за нетерпимість до геїв та лесбіянок.

Стереотипів та ознак сексизму зовсім не було в друкованих виданнях, але подекуди проскакували в інтернет ЗМІ.

З огляду на дані моніторингу найбільш гендерночутливими гіперлокальними друкованими ЗМІ Одещини в квітні стали газети Придунайские вести (50%) і Сільські новини (49,7%).

Серед інтерент-видань Одещини найбільшу гендерну чутливість у квітні мав сайт Лиманська Агенція Новин (53%). За ним «Біляївка.City» (49,7%).

Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одещини у квітні – 42% (у лютому він становив 34%). Це – один із найвищих показників по Україні. Ознайомитися з результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей можна на сайті Волинського прес-клубу.

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

Більше інформації з моніторингу по всіх областях України можна знайти тут https://bit.ly/2VHgO36 

Попередні результати моніторингу (за лютий) — тут https://cutt.ly/vygTH45

 

Читати ще в Новини партнерівБільше в Новини партнерів »