Press "Enter" to skip to content

Результати першої хвилі гендерного моніторингу публікацій гіперлокальних ЗМІ Одеської області

У лютому 2020 року було розпочато гендерний моніторинг публікацій гіперлокальних друкованих та інтернет-видань 24 областей України. Таке дослідження відбувається вперше. 
Моніторинг здійснює ВОГО «Волинський прес-клуб» у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України, ВОГО «Гендерний центр» та за підтримки Медійна Програма, Internews.
В Одеській області моніторинг здійснюється експертами проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом з прес-центром «Paritet».
  
Жінки в матеріалах одеських ЗМІ присутні в третині публікацій

Упродовж тижня (11-17 лютого 2020 р.) експертами проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом з Прес-центром «Paritet» уперше було проведено моніторинг гіперлокальних медіа Одеської області:  5 районних друкованих видань (газет «Арцизские вести», «Вісті Кодимщини», «Придунайские вести», «Татарбунарський вісник», «Хлібороб») та 5 інтернет-видань («Бессарабия ИНФОРМ», «Біляївка.City», «Лиманська Агенція Новин», «04849.com.ua – Первый Информационный портал г. Белгород-Днестровский» та  «04868.com.ua — сайт г. Черноморск»).
За цей період було проаналізовано 95 газетних матеріалів (статті, новини, інтерв’ю та ін.) та  227 інтернет-новин. Офіційні та приватні привітання, некрологи, оголошення, гороскопи до уваги не брались.

Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одеської області, а саме – кількість експерток/експертів (тих, хто коментує, чию думку про цитовано), героїв/героїнь, фемінітивів, а також наявність стереотипного та сексистського контенту в журналістських матеріалах.

У друкованих ЗМІ кількість експерток і героїнь виявилась однаковою – 36%. Однакова кількість експерток і експертів – у матеріалах на тему соцполітики і культури (тут трохи більше героїнь).

В статтях на тему « політика / місцева влада» вони фігурували в кожному третьому матеріалі. Такі показники можна пояснити великою кількістю публікацій, пов’язаних з реформуванням системи охорони здоров’я та створенням ОТГ.

Зовсім не було в друкованих ЗМІ ані експерток, ані героїнь в рубриках «освіта / наука», «спорт», «волонтерство / благодійність», «екологія/довкілля», «кримінал / дтп / НС». Такий результат можна пояснити незначною або повною відсутністю в газетах публікацій на ці теми або наявністю не персоніфікованих матеріалів. Проте,  героїні фігурували в 85%  газетних публікацій на тему «розваги / дозвілля».

20% газетних публікацій та 48% інтернет-новин були  неперсоналізовані, тобто не мали  героїв/героїнь та посилання на експертів/експерток. До таких матеріалів відносяться роз’яснення правових норм за  підписами відповідних структур або зовсім без підписів, повідомлення офіційних або оперативних структур, перероблені на новини.

В газетних публікаціях зустрічається  вживання прізвищ лише з ініціалами, з чого іноді  неможливо зробити висновок (навіть з контексту),  про кого йдеться – жінок чи чоловіків.

Однакова кількість експерток і експертів – зафіксована в газеті  «Вісті Кодимщини». Героїнь більше було в газеті «Хлібороб» (45%), але найменша кількість фемінітивів (13%). Лише на одну позицію менше – у «Придунайских вестей» (44%) і максимальна кількість фемінітивів (53%).

У «Придунайських вістях» зафіксували такі фемінітиви: медсестра, санитарка, работницы детсада, героини, виновницы торжества, заведующая клубом, актриса. Проте одночасно вживаються назви керівних посад і в чоловічому роді: педиатр Радилова, семейный доктор Тудоренко, врач Радилова, руководитель Татьяна Савина та ін.

Ані в «Арцизских вестях», ані «Вістях Кодимщини» фемінітивів не зафіксовано.

З огляду на ці дані найбільш гендерночутливим гіперлокальним друкованим ЗМІ Одещини є газета «Придунайские вести» (44%), «Хлібороб» — на другій позиції із чималим відривом (32%).

Трохи менший показник, ніж у друкованих, але теж однаковий для експерток та героїнь – в інтернет-виданнях – 32%.

Найбільша кількість експерток з’являлась в новинах на теми  «медицина / охорона здоров’я» — 64% і  «освіта / наука» — 50%.  А героїнь – в публікаціях про  «екологію / довкілля» (100% ) та «соціальну політику» – 60%.  Жодної експертки, так само, як і героїні, не було в новинах, які висвітлювали  економічно/бізнесові, культурно/ релігійні,  волонтерсько/ благодійні події.

В газетах , порівняно із сайтами, було більше експерток та героїнь в матеріалах на тему «війна/армія: 29% і 44% -в газетах, 8% і 14% — на сайтах. Це пояснюється публікацією матеріалів до річниці закінчення війни в  Афганістані, в яких мова йшла не лише про учасників бойових дій, але й про їх матерів, жінок, дочок.

Серед інтернет-видань коментарів експерток було більше в публікаціях на сайтах «Лиманська Агенція Новин» та «04868.com.ua – Сайт г. Черноморска». У них однаковий показник – 36%. У сайту Чорноморська і найбільший відсоток героїнь – 51%.

100% фемінітивів було зафіксовано в публікаціях видання «Біляївка.City». Високий відсоток – у новинах «Бессарабия ИНФОРМ» «04868.com.ua – Сайт г. Черноморска» (44% і 52% відповідно).

Каратистка, участница, воспитанницы, победительницы гимнастка, волейболистка, шахматистка, тяжелоатлетка, телеведуча, руководительница – фемінітиви, які в новинах інтернет-видань вживаються водночас зі словами в чоловічому роді (маскулінітивами): начальник управления Татьяна Сибирцева, автор петиции Дина Базиленко, народный депутат София Федына, экс-министр Алена Бабак, министр Анна Новосад, директор Прасковья Кутырева, нспектор з туризму Ірина Матяр, педагог Ольга Небога, вчитель Ольга Небога та ін.

Лідерами серед інтерент-видань Одещини у лютому стало два сайти – «Біляївка.City». і «04868.com.ua – Сайт г. Черноморска»: їхній Індекс гендерної чутливості склав 46%.

Під час моніторингового періоду тематичні публікації в ЗМІ були присвячені започаткуванню «гарячої лінії» з попередження насильства:  «Жертвы домашнего насилия могут звонить на горячую линию» (сайт 04849),  «В Украине запустили горячую линию для жертв домашнего насилия» (сайт 04868), «Гаряча лінія з попередження домашнього насильства» (газета «Арцизские вести»). Газета «Хлібороб» в статті про підсумки роботи Любашівської РДА навела  статистику домашнього насильства в районі та проінформувала про створенню районної Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми». 

Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одещини – 34%. Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей України можна на сайті Волинського прес-клубу.

 Згідно отриманих даних по Україні:
🔶Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа склав 38% 
🔶найбільш гендерно чутливими були видання Харківської області — 51%
🔶вживання фемінітивів і в друкованих, і в онлайн-медіа — по 41% 
🔶єдина тема, де жінок як експерток і героїнь публікацій трохи більше, ніж чоловіків — освіта/наука.

Більше інформації про моніторинг і його результати — на сайті: https://bit.ly/2PEu5WK

__________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Читати ще в Новини партнерівБільше в Новини партнерів »