Press "Enter" to skip to content

Андерс Петерсен фотографує «Кафе Лемітц»

Андерс Петерсен фотографує «Кафе Лемітц»

«Відвідувачі «Кафе Лемітц» вабили до себе неупередженістю та щирістю, якої мені самому не вистачало. Тобі дозволялося впадати у відчай, бути ніжним, сидіти на самоті або з кимось у товаристві. В їхній вразливості було немало тепла і доброзичливості».

«В непрості, важкі моменти  камера мовби захищає. Водночас відкривається стільки людського, беззахисного і близького тобі, що немає змоги захиститися».

«Кафе Лемітц» – серія фотографій, які Андерс Петерсен зробив у 1967-70 роках, і цим започаткував жанр суб»єктивної фотографії.  Задокументовуючи життя бару в Гамбурзі наприкінці 1960-х, він використовував свою інтуїцію та свої сумніви, щоб краще висвітлити багатогранність побаченого. До бару сходилися робітники порту, мешканці прилеглих кварталів і люди, викинуті суспільством на узбіччя. Серія фотографій нагадує родинний альбом,  де персонажі схоплені у буденних ситуаціях. Фотограф жив і перебував серед них  упродовж кількох років, відтворюючи довірливе середовище, що присутнє на його знімках.

Андерс Петерсен народився 1944 року в Стокгольмі. Навчався в школі фотографії Крістера Стремгольма (1966-68) і в Драматичному інституті (1973-74). Він належить до числа найкращих сучасних фотографів. Міжнародне визнання він здобув  1978 року після виходу в світ фотокнижки «Кафе Лемітц», і відтоді в нього вийшло понад 25 книжок. Серед його призів і нагород найвагоміші: «Фотограф року» в Арлі  (2003), спеціальний приз журі  за  його виставку «Піднесення людства» під час  третього  міжнародного фотофестивалю в Ляньчжоу (КНР, 2007),  премія Німецього Фотографічного Товариства імені доктора Еріха Саломона (2008),  премія в Арлі за найкращу актуальну книжку «Здому», створену в співавторстві з ЄГ Енґстремом (2009). Окрім того  Петерсен отримав відзнаку «Книжка року» від Паризького фотографічного товариства за «Міський щоденник» (2012).

Виставка «Кафе Лемітц»  демонструє унікальний вибір фотографій періоду в Гамбурзі. Деякі з них дуже відомі, а деякі ніколи раніше не виставлялися.

Роботи Андерса Петерсена представлені в колекціях МоМА (Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку), MACRO (Римського музею сучасного мистецтва), Національної бібліотеки Франції (Париж), Національного центру мистецтва і культури Жоржа Помпіду (Франція), Центру Гассельблад у Гетеборзі (Швеція), музею Фолькванґ в Ессені (ФРН), Національного фотомузею при Королівській бібліотеці Данії, фотомузею міста Вінтертур (Швейцарія), Стокгольмського музею сучасного мистецтва. Його твори містяться також в галереї Жан-Кента Ґотьє в Парижі.

Виставка проходить за підтримки Шведського Інституту та Посольства Швеції в Україні.